Tichá hrůza (A)

kategorie: Antikvariát Knihy fantastika
40Kč s DPH

ks   
Autor Daphne du Maurier, Robert Aickman, Henry Kuttner, Ray Bradbury, Keith Roberts, Joan Vatseková, Richard Bloch, John Seymour Sharnik, Stanley Ellin, Carter Dickson, E. C. Tubb, Ray Bradbury, Robert Aickman, Robert M. Coates, Stanley Ellin, Shirley Jacksonová
Obálka Jaroslav Fišer
Překlad Tomáš Korbař
Série Edice Smaragd 045
Vydavatel Mladá fronta
Formát 12,2 x 19,3 cm, vázaná s přebalem
Počet stran 324
Rok a pořadí vydání 1967 (první)
Obálka po okrajích potrhána, stav průměrný.

Ať to zní sebepodivněji, patřilo odedávna k oblíbené lidské zábavě navzájem se povyrážet vyprávěním o hrůzách všeho druhu a v bezpečí u teplých krbů a pokud možno v četnějším obsazení společně se krásně bát. Snad v tom sehrála úlohu psychologická skutečnost, že obava vyslovená a strach přiznaný už jsou právě pro sám fakt vyslovení a přiznání jen poloviční a strašidlo připoutané magickou silou slova ke skutečnosti ztratí část své škodlivé moci.
A tak literární žánr horroru (což je právě jen anglické slovo pro hrůzu), může se pyšnit dlouhou řadou literárních předků, počínaje pohádkami a pověstmi, přes anglický gotický román až po slavná literární jména jako E. A. Poe, E. T. A. Hoffman, Maupassant a další a další. Nechyběli ovšem ani autoři, kterým to romantické strašení bylo záminkou k humorným a satirickým výletům do nadskutečna, ať už to je Oscar Wilde se svým Strašidlem Cantervillským, nebo u nás Karel Čapek některými strašidelnými pohádkami.
Moderní horror, oblíbený především v anglosaské literatuře, z nichž čerpá i tento výbor, vychází ze všech těchto pramenů. Zčásti si vypůjčuje z tradičních oblastí upírů, vlkodlaků a strašidel koncesovaných na zámcích a zříceninách; vychází ale také z nepřiznaných a podvědomých obav moderní doby, či naopak z obav tak prastarých, jako je strach člověka, že se mu příroda vymkne z rukou.
Snahou pořadatele i redakce bylo uvést v tomto prvním českém výboru pokud možno co největší počet možných variací na téma horroru, od zajímavého anekdotického nápadu, rozvedeného v povídku, až po literárně nejlepší ukázky, kde hyperbola žánru je zvolena funkčně pro vyjádření pocitu, který se snad jinak ani lépe zachytit nedá, jako to ve svých horrorech dovede kupříkladu Bradbury. Vyvažují se zde povídky příliš depresivní, povídkami jinými, humornými, neboť výběrem nejpůsobivějších materiálů z mnoha sbírek horrorů, jak je chrlí knižní průmysl ve Velké Británii a ve Spojených státech téměř každý týden, mohla snadno vzniknout hrůza příliš kondenzovaná. Přesto si nakladatel dovoluje přidat „návod k použití“: Máte-li slabší nervy, nečtěte před spaním, zejména jste-li doma sami. (převzato z legie.info)

Obsah:

Ptáci - Daphne du Maurier
Čekárna - Robert Aickman
Byl to démon - Henry Kuttner
Zástup - Ray Bradbury
Boulterovi kanáři - Keith John Kingston Roberts
Souboj - Joan Vatsek
Plášť - Robert Albert Bloch
Meze Waltera Hortona - John Seymour Sharnik
Specialita šéfkuchaře - Stanley Ellin
Muž s kožešinovým límcem - Carter Dickson
Drzoun - Edwin Charles Tubb
Malý vrah - Ray Bradbury
Vyzvánění - Robert Aickman
Muž, který zmizel - Robert M. Coates
Smrt na Štědrý večer - Stanley Ellin
Letní hosté - Shirley Jackson

Aktuality

NOVÝ A LEPŠÍ E-SHOP

Vážení a milí zákazníci, do týdne byste na tomto místě měli najít nový, modernější a lepší e-shop, než je tento. Z toho důvodu sem aktuálně...

celá novinka

Nově přidáno

obrázek
Zázraky (Legendy Marvel)

Doporučujeme

obrázek

Novinky

Zázraky (Legendy Marvel)

Modrá CREW 25: Universal War One 5+6

Akira 4

Avengers 8: Do nitra Phoenix

Chainsaw Man 1: Motorovka vs. netopýr

Naruto 57: Naruto na bojiště...!!

Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 20

Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy

Světy v plamenech

Petr Pan


Nejprodávanější